Sembol Bilişim logosu
 
Anasayfa Hizmetlerimiz Hizmetlerimiz Kütüphane Kütüphane İletişim İletişim
 
buton banner buton banner Sepetinizde 0 ürün bulunuyor - Toplam 0 TL buton banner buton banner buton banner
buton banner
 
ürün kategorileri
 
menü ikon Roughtec Lastik Etiketi 100mm 50mm
menü çizgisi
menü ikon Isıya Dayanıklı Etiket 100mm 100mm
menü çizgisi
menü ikon Poliart Polyart Etiket 100mm 150mm
menü çizgisi
menü ikon Suda Eriyen Etiket 60mm 30mm
menü çizgisi
menü ikon Zebra ZT410 Endüstriyel Barkod Yazıcı
menü çizgisi
menü ikon TSC TTP-2410MT Endüstriyel Barkod Yazıcı
menü çizgisi
menü ikon Argox OS214 Plus Etiket Barkod Yazıcı
menü çizgisi
menü ikon Toshiba Tec SX4 Termal Yazıcı Kafa
menü çizgisi
menü ikon Toshiba Tec SX4 Termal Yazıcı Kafa
menü çizgisi
menü ikon Lazer Etiket 210mm 297mm
menü çizgisi
ziyaretçi istatistik
Online Ziyaretçi :  34
Toplam Ziyaretçi :  9125679
faydalı bilgiler
menü çizgisi ArgoBar Pro Etiket Dizayn Programı
  Argox Barkod Yazıcılar için programı ve sürücüleri ( drivers ) sitemizden download edebilirsiniz.
menü çizgisi
menü çizgisi Citizen Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
menü çizgisi Toshiba TEC Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
menü çizgisi Etiket Çeşitleri
  Plastik Etiketler : Filmictye, filmtyre, void, mat, polipropilen, pp, polietilen, pe, glosswhite, whitemat, silvermat, metalize, data pe, şeffaf, opak
menü çizgisi
menü çizgisi Termal Etiketler
  Eco, eko, Ekonomik, Lamine, Top, Dipfriz, deepfreeze, termal Karton, semi
menü çizgisi
menü çizgisi Ribbon, Ribon Çeşitleri
  Wax, Wax Resin, Resin, B110A, D110A, Renkli, Near Edge, Flat, Wax Rezin, Rezin, B110CX, Armor, Ricoh, ITW, IIMAK, aplikatör, sony
menü çizgisi
menü çizgisi Etiket, Etiketi, Etiketler Arama Sonuçları
  a4, akmaz, ambalaj, bagaj, barkod, barkot, baskılı, baskısız, beyaz eşya, bez, boş, bobin, cam, çap, çıkartma, çorap, çuval, dayanıklı, defter
menü çizgisi
menü çizgisi Etiket, Etiketi, Etiketler Arama Sonuçları
  Demirbaş, dikkat, dosya, elbise, endüstriyel, fiyat, garanti, giysi, gıda, gri, güvenlik, halı, hastane, hazır, hotmelt, içecek, ilaç, kablo, karekod
menü çizgisi
menü çizgisi Etiket, Etiketi, Etiketler Arama Sonuçları
  Promosyon, raf, renkli, rfid, rulo, sanayi, sevkiyat, şişe, sucuk, takı, tekstil, terazi, üretim, ürün, uyarı, varil, yanmaz, yırtılmaz, yüzük, zarf
menü çizgisi
menü çizgisi LabelView 10 Etiket Programı
  Son sürümünü indirmek için tıklayın
menü çizgisi
menü çizgisi CodeSoft 10 Etiket Programı
  Son sürümü indirmek için tıklayın
menü çizgisi
menü çizgisi Ambalaj Sanayicileri Derneği
  Firmamız 2004 yılından beri Ambalaj Sanayicileri Derneği üyesidir.
menü çizgisi
menü çizgisi
etiket ve ribon
 
 
  Barkod Nedir?
 

Barkod Hakkında Genel Açıklamalar  

Tarihçe :

1950’lerin başlarında icat edilmiştir. Belli bir ürünün üreticisini ve ürün kategorisini belirlemekte kullanılan standart bir yöntemdir. Bu yöntemle iş ortamındaki ürün ve bilgi akışı hızlanmıştır. Bilinen 200 farklı barkod çeşidi vardır. Kullanılan çok azdır. Barkodlar kalınlığı ve aralığı değişen barlardan oluşur. Barkodlar bir seri ince ve kalın siyah ve beyaz çizgilerden (bar) oluşur. Perakende satışlarda, ticari ve diğer uygulamalarda kullanılmak üzere, başka yerlere olduğu gibi etiketlerin üzerine basılırlar. Daha sonra barkod okuyucularla okunan barkodlar, veri depolamada ve kaydetmede, hız, doğruluk ve verimlilik kazandırırlar. Barkodların bugün kullanıldıkları yerlerden bazıları; büyük mağaza perakendeciliği, dış kap kodlaması, stok kontrol, demirbaş yönetimi, iş maliyeti tespiti ve fiyatlandırması, üretim kontrol, programlama, malzeme kontrol ve yönetimi, paket dağıtım sistemleri ve otomasyondan yararlanabilecek olan başka bir çok zaman alıcı işlemdir. Barkod barlarının hem enleri hem de boyları vardır ve boyda tanımlayıcı bir bilgi bulunmaz. Ama barın boyu barkodun uygun biçimde okunmasını ve görülmesini sağlar. Barkod da bulunan siyah ve beyaz çizgiler dijital olarak kodlanmış bilgiyi temsil ederler ve barkod okuyucu veya barkod tarayıcı larla okunurlar. Bu okuyucu veya tarayıcılar barkod üzerine bir ışık gönderir ve yansıyan ışıktan gelen farklı sinyallere göre barkodu okur. Koyu çizgiler ışığı emerlerken, açık çizgiler yansıtırlar ve böylece veri toplamada maliyet açısından verimli bir otomasyon sağlarlar. Barkodların çoğu koyu ve açık bar modüllerinden oluşur. Bir modül, bir barkod da veri temsil etmek için kullanılabilecek en ufak artıştır. Ebatlarının artmasına veya azalmasına göre, barlar arasındaki modül ilişkisi sabit kalır. Barların ve boşlukların enleri ise artar veya azalır. Perakendecilikte kullanılmak üzere özel numara ve kod sistemleri geliştirilmiştir. Bunlar Kuzey Amerika da kullanılan UPC veya Avrupa da kullanılan EAN sistemine dayanırlar. Çok kullanılan kodlar Interleaved 2/5, Code 39 ve EAN’dır.

 

Giriş:
Hepimiz günde en az bir kere ihtiyacımız olan herhangi bir ürünü almak için bir ticarethaneye gideriz. Aldığımız her ürünün ya ambalajın kendisinde ya da üzerinde değişik kalınlıktaki çizgilerden ve rakamlardan oluşan bir  resim vardır. İhtiyacımız olan ürünleri aldıktan sonra parasını ödemek için kasaya geliriz. Kasada duran kasiyer satın aldığımız ürünlerin üzerindeki çizgi ve rakamlardan oluşan resmi tek tek bir el tarayıcısından ( barkod okuyucu ) geçirerek size ödemeniz gereken toplam tutarı söylüyor.
Hiç merak ettiniz mi bu resimler ne işe yarıyor, resim üzerindeki rakamlar ve çizgiler ne anlama geliyor? İşte her ürünün arkasında bulunan bu resime BARKOD diyoruz.

 

Barkod Nedir ?

 

Kısaca; genelde dikdörtgen biçiminde olan, birbirine paralel çizilmiş inceli kalınlı çizgilerden ve bu çizgilerin arasındaki boşluklardan meydana gelen , siyah çubukların oluşturduğu bir sembole barkod diyoruz. Barkod'lar sayesinde bilgisayara otomatik veri girişi hızlı bir şekilde sağlanmaktadır. Günümüzde pek çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Gıda, kimya, tekstil, basın, vs.)

 

Çizgiler Nedir ?

Öncelikle bilmeniz gereken şey; bu çizgiler sadece ürünün referans numarasını içerir. Herkesin sandığı gibi ürünün fiyatı ve ürün hakkındaki bilgileri içermez. Bu bilgiler bilgisayarda kayıtlıdır.

Barkod tarandığı zaman sinyal sistemdeki bilgisayara ulaşır. Bilgisayarda girilen barkod numarasına göre ürünün fiyatını kasaya yansıtır. Eğer barkod'larda fiyat belli olsaydı, ürün fiyatı ne zaman değişirse, ürünün barkodu da her fiyat değişiminde değişecekti. Bu da maliyet ve zaman açısından çok büyük kayıplara neden olacaktı.

Peki öyleyse fiyat değiştiği zaman bu değişiklik nasıl yapılıyor? Cevabı çok basit; fiyat bilgileri bilgisayarda kayıtlı oluğu için; bilgisayardaki fiyat bilgisini değiştirmek yeterli olacaktır.

Barkod da iki bölüm vardır. Birincisi bizim gördüğümüz rakamlar; ikincisi ise makinenin taradığı çizgiler.

 

Barkod Çeşitleri Nelerdir ?

Çok değişik barkod çeşitleri mevcuttur. UPC, EAN, EAN-13, EAN-8, Code 39, Code 93, Code 128 gibi. Tamamını kütüphanemizin ? BARKOD ÇEŞİTLERİ ?  bölümünde bulabilirsiniz.En çok kullanılanlar UPC ve EAN 'dir. UPC numaralama sistemi Kanada ve Amerika'da, EAN-13 numaralama sistemi ise Avrupa ve Türkiye'de kullanılmaktadır. Biz sizlere ülkemizde de kullanılan EAN-13 sistemini açıklayacağız.

EAN-13 sistemi UPC sisteminden türetilmiş bir barkod sistemidir. UPC sistemi sadece Amerika ve Kanada'da kullanıldığı için uluslararası pazarlarda kullanılmaya müsait değildir.

EAN İngilizce "International Article Numbering Association" kelimelerinin kısaltılmış halidir. EAN 'nin yayınladığı bildirgeye göre 2006 yılından itibaren Amerika ve Kanada'da EAN uluslararası barkod sistemine geçiş yapmıştır. EAN sistemi gıda ürünleri başta olmak üzere perakende satılan ürünlerin numaralandırılmasında kullanılmaktadır. Ayrıca Kitap (ISBN ) ve periyodiklerin (ISSN ) numaralandırılmasında da kullanılmaya başlanmıştır.

Gelelim barkodların sırrını çözmeye.

EAN-13 sistemi 13 haneden oluşur.

Birinci kısım: Ülke veya simge kodunu gösterir. Her ülkenin kendine ait bir kodu vardır. Türkiye'nin kodu 869 dur. ( Bakınız. EAN 13 Ülke Kodları Bölümü )

İkinci kısım: Firma kodunu gösterir. Ülke kodundan sonra gelen 4 hanedir. Bu kod TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ) bünyesinde bulunan Milli Mal Numaralandırma Merkezi'nden alınır.

Üçüncü kısım: Firma kodundan sonra gelen 5 hanedir. Ürünü tanımlayan mamul kodudur.

Dördüncü kısım: En son rakamdır. Kontrol kodudur. Bu kod diğer rakamların hatalı okunmasını engellemek için belli bir formülle hesaplanan kontrol sayısıdır.

Kontrol Kodunun Sırrı ?
 
Barkod tarayıcı makinasi barkodu okuduğunda bazı matematiksel hesaplar yaparak okuduğu kodun doğru olup olmadığını kontrol eder. Bunun içinde kontrol kodunu kullanır. İsterseniz daha iyi öğrenmeniz için bunu bir örnekle açıklayalım.

Diyelim ki 9799753293685 koduna sahip bir ürün tarayıcıdan geçirildi. Yapılan hesaplamalar ve kontrol aynen aşağıdaki gibidir.

1-Sağdan başlayarak ilk hane tek olmak üzere tüm haneler tek çift diye ayrılırlar.

2-Tek hanedeki sayılar toplanır ve 3 ile çarpılır. 7+9+5+2+3+8= 34 x 3 = 102

3-Çift hanedeki sayılar toplanır. 9+9+7+3+9+6 = 43

4- Her iki rakam toplanır ve 10 sayısının katına ulaşmak için gerekli sayı eklenir. 102 + 43 = 145 + 5 =150

Barkod tarayıcı makinası barkodu okuduktan sonra yukarıda anlattığımız işlemleri yapar. Eğer bulduğu kontrol kodu, okuduğu kontrol koduyla aynıysa, barkod doğru okunmuş demektir. Yanlışsa tekrar okunması için uyarı verecektir.

Şifreyi Çözelim mi ?

Şimdi gelelim çizgi ve boşlukların nasıl şifresinin çözüleceğine. Öncelikle şunu bilmenizi isteriz ki; siyah çizgiler 1 sayısını, boşluklar ise 0 sayısını temsil ederler. En ince siyah çizgi bir birim (1) iken, en kalın siyah çizgi dört birime (1111) denk gelir. Aynı şekilde en ince boşluk bir birim iken (0), en kalın boşluk dört birim (0000) demektir.

Bir barkodun başında ve sonunda 101 değerine eşit olan başlangıç ve bitiş kodları vardır. Ortada ise 01010 değerini veren daha uzunca barkod bulunur.

Bir barkodu çözümlemek için aşağıdaki tablolardan ve bilgilerden faydalanmamız gerekecek. Ama bunu bence bir örnekle açıklayalım ki daha anlaşılır olsun.

Mesela 9799753293685 barkodunu çözmeye çalışalım. Bu barkodu çizgi ve boşlukların kalınlıklarına göre, en ince çizgi veya boşluk 1 birim, en kalın çizgi veya boşluk 4 birim olduğunu düşünerek çözelim. Unutmayın ki çizgiler 1, boşluklar 0 olacaktır.

Şimdi barkodun ilk hanesine bakalım. Burada bu sayı 9 dur. Aşağıdaki tabloya göre ikinci haneyi ve firma kodunu tek ve çift olarak ayırırız.

İLK HANE

İKİNCİ HANE

FİRMA KODUNA AİT KARAKTERLER

1. HANE

2. HANE

3. HANE

4. HANE

5.HANE

0

Tek

Tek

Tek

Tek

Tek

Tek

1

Tek

Tek

Çift

Tek

Çift

Çift

2

Tek

Tek

Çift

Çift

Tek

Çift

3

Tek

Tek

Çift

Çift

Çift

Tek

4

Tek

Çift

Tek

Tek

Çift

Çift

5

Tek

Çift

Çift

Tek

Tek

Çift

6

Tek

Çift

Çift

Çift

Tek

Tek

7

Tek

Çift

Tek

Çift

Tek

Çift

8

Tek

Çift

Tek

Çift

Çift

Tek

9

Tek

Çift

Çift

Tek

Çift

Tek


Burada 9 denk gelen satıra baktığımızda ikinci hanenin ?tek? olduğunu görürüz. Firma kodundaki haneler ise sırasıyla ?çift-çift-tek-çift-tek? şeklindedir.


Daha sonra aşağıdaki tabloyu kullanarak her koda denk gelen sayıyı bulabiliriz.

HANE

SOL TARAF

SAĞ TARAF

TEK OLURSA

ÇİFT OLURSA

0

0001101

0100111

1110010

1

0011001

0110011

1100110

2

0010011

0011011

1101100

3

0111101

0100001

1000010

4

0100011

0011101

1011100

5

0110001

0111001

1001110

6

0101111

0000101

1010000

7

0111011

0010001

1000100

8

0110111

0001001

1001000

9

0001011

0010111

1110100

 

Bu tabloya göre barkodun çözülmüş hali aşağıdaki gibidir.

 

KOD

TİP

ÇÖZÜLEN SAYI

101

Başlangıç kodu

0111011

Sol taraf tek

7

0010111

Sol taraf çift

9

0010111

Sol taraf çift

9

0111011

Sol taraf tek

7

0111001

Sol taraf çift

5

0111101

Sol taraf tek

3

01010

Orta koruma kodu

1101100

Sağ taraf

2

1110100

Sağ taraf

9

1000010

Sağ taraf

3

1010000

Sağ taraf

6

1001000

Sağ taraf

8

1001110

Sağ taraf

5

101

Bitiş kodu


İşte barkodu çözdük sonunda. Artık anlamlı gözlerle bakabilirsiniz tüm ürünlerin üstündeki bu garip çizgilere

 

 
 
 
menü çizgisi
 
     
K.Adı :
Şifre :
 
menü ikon Şifremi Unuttum
menü ikon Üye Ol
etiket
 
barkod
 
döviz kurları
Alış Satış
EUR 17.5221 17.5536
USD 16.6690 16.6991
 
haberler
 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun
 Bir Avuç Kömür İçin, Bir Ömür Verenlere
 Barkod Yazıcı Konfigürasyonu ve Maliyet
 Barkod Yazıcı Termal Kafa Ömrü ve Maliyeti
 Termal Transfer Baskı mı? Doğrudan Termal Baskı mı?
 Üretim bölümümüzde çalışacak elemanlar aranıyor
 Windows 8 uyumlu Bartender Ultralite Etiket Programı websitemizde
 2013 Blog Wiki Dizin BackLink Listesi
 2013 Ziyaretçi Defteri Backlink Listesi
 Yardım Kampanyası
 Kış Lastik Üreticileri için "Etiket"
 Zebra TLP-2844TT modeli üretimden kaldırıldı.
 Cumhuriyetimiz 91 Yaşında
 Kurban Bayramı Mesajı
 Alexa Türkiye Sıralaması
 2013 yılbaşı mesajımız
 Argox firması SATO firmasına satıldı.
 TSC nin yeni Endüstriyel Barkod Yazıcısı
 Türk Patent Enstitüsü nden Marka Tescilli Tek "ETİKET ÜRETİCİ FİRMA"
 Yeni TSC Barkod Yazıcılar Stoklarımızda
 Toshiba Tec B-SV4T modeli üretimden kalktı.
 Argox OS-214 PLUS Modelini Piyasaya Sundu.
 Google sitemizin Pagerank değerini Profesyonel seviye olan 3 e yükseltti
 8 Mart 2004 tarihinde kurulan Sembol Bilişim tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutlar.
 TÜKETİCİLERİN DİKKATİNE ! ( HER ETİKETÇİ ÜRETİCİ DEĞİLDİR )
 İlaçların barkodları karekod oldu
 E-Ticaret Sitemiz Hizmete Açıldı
 Sembol Bilişim Videofon Numaramız 60004817
faydalı bilgiler
sayfa ikon Barkod Yazıcı almadan mutlaka okuyun !
  Argox, Zebra, Tec Toshiba Masaüstü ( Desktop ) barkod yazıcı ve ribbon karşılaştırmalı tablosunu kütüphaneden inceleyin
menü çizgisi
sayfa ikon Argox Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Datamax Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon TSC Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Türkçe Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Bartender Türkçe Etiket Dizayn Programı
  Her Marka Barkod Yazıcı için Etiket Dizayn Programının 30 günlük deneme sürümünü sitemizden indirebilirsiniz.
menü çizgisi
sayfa ikon Etiket Çeşitleri
  Kağıt Etiketler : Termal, Termal Transfer, Lazer, Laser
menü çizgisi
sayfa ikon Termal Transfer Etiketler
  Kuşe, Vellum, Wellum, velyum, çift katlı, sandwich, sandviç, kırılgan, örtücü, fastyre, silver kuşe, gold kuşe, ttr karton, floresan, florasan, chromo
menü çizgisi
sayfa ikon Intermec Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Godex Barkod Yazıcılar için Bartender Ultralite Tam Sürüm
  Ücretsiz sürüm ve driver download için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Termal Transfer Etiketler (Devamı)
  Chromolux, kromolüx, farma, termal transfer karton, sürsajlı, polyester, pvc, sentetik, slwmat, vinil, folyo, kraft
menü çizgisi
sayfa ikon Etiket, Etiketi, Etiketler Arama Sonuçları
  Kargo, kartela, kauçuk, kavanoz, kimyasal, koli, kontrol, kot, kraft, kutu, kuyumcu, market, medikal, meyve, motor, nakliye, optik, otomotiv, parlak
menü çizgisi
sayfa ikon ZDesigner Pro Etiket Dizayn Programı
  Zebra Barkod Yazıcılar için program ve sürücüleri ( drivers ) sitemizden download edebilirsiniz.
menü çizgisi
sayfa ikon Label Matrix 8.7 Etiket Programı
  Son sürümü indirmek için tıklayın
menü çizgisi
sayfa ikon Etiket Sanayicileri Derneği
  Firmamız 2004 yılından beri Etiket Sanayicileri Derneği üyesidir.
menü çizgisi
 
menü çizgisi
Avantaj sunduğumuz Banka Kredi Kartları kredi kartları   Güvenlik Sertifikamızgüvenlik resmi müşteri hizmetleri
 
      Anasayfa | Hakkımızda | Garanti ve İade Koşulları | Güvenlik ve Gizlilik | Sipariş ve Teslimat Koşulları | Banka Hesapları | İletişim
www.sembolbilisim.com sitemiz içerisinde yer alan metinler, fotoğraflar ve diğer türdeki içeriklerin telif hakları SEMBOL BİLİŞİM’e aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz.
 
© SEMBOL BİLİŞİM . 2008  TELEFON=( 216 ) 367 67 17 PBX - Direkt : 367 67 07 GSM : 533 490 39 93 facebook twitter msn messanger butonları facebook butonu twitter butonu google talk butonu linkedin butonu MSN Messanger butonuSembol Bilişim RSS